search
top

Alergik urządza mieszkanie

Czy alergicy mogą czuć się bezpiecznie we własnym domu? To możliwe, jeśli wyeliminują szkodliwe alergeny i urządzą mieszkanie tak, by znajdowało się w nim jak najmniej uczulających substancji.

Nagromadzeniu alergenów sprzyjają nieszczelne okna i brak klimatyzacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie w oknach specjalnych wywietrzników, a w kuchni i w łazience założyć wentylatory. Zapewniają one stałą wymianę powietrza i obniżają stężenie alergenów w pomieszczeniach.

Eliminacja substancji szkodliwych

Idealne mieszkanie dla alergika powinno być pozbawione wykładzin, dywanów czy kotar. To właśnie w nich gromadzi się najwięcej kurzu. Polecane natomiast podłogi o twardej, gładkiej powierzchni. Doskonałym rozwiązaniem więc panele podłogowe, parkiety drewniane i płytki ceramiczne. Świetnie sprawdzają się też podłogi i okładziny korkowe. Chronią ściany i podłogi przed wilgocią, dzięki czemu one odporne na atak grzybów, pleśni i innych szkodliwych mikroorganizmów. Przy wykańczaniu ścian stosujmy tynki gipsowe. Tworzą gładką powierzchnię, na której trudniej osadza się kurz. Nie wskazane natomiast wszystkie powierzchnie fakturowane i tynki strukturalne.

Dużym wyzwaniem dla osób uczulonych na substancje chemiczne jest malowanie mieszkania. Najlepiej wybierać farby wodorozcieńczalne, emulsyjne. Tworzą one na ścianach trwałe, jednorodne powłoki, łatwo się nakładają, szybko schną i nie wydzielają szkodliwych oparów. W sprzedaży też dostępne specjalne farby dla alergików. Na ich opakowaniach możemy znaleźć znaki potwierdzające, że produkt spełnia wymogi dotyczące ochrony przed alergią.

Szkodliwy przesyt

Powinniśmy też pozbyć się z domu wszelkich bibelotów, które niepotrzebnym siedliskiem kurzu. Nie trzymajmy w domu żadnych suszonych roślin, a nawet kwiatów doniczkowych. Postawmy na prostotę. Doskonale sprawdza się mieszkanie typu szwedzkiego, skromnie urządzone i pozbawione przedmiotów niepotrzebnych, a jednocześnie szkodliwie wpływających na nasze zdrowie.

One Response to “Alergik urządza mieszkanie”

  1. Jolka pisze:

    Alergicy nie mają wesoło. Jeszcze wszystko zależy od tego na co jesteśmy uczuleni. Nie wyobrażam sobie nie mieć jakiegoś dywanu, czy nie móc korzystać z jakichś środków chemicznych- za to wiem co to unikanie kotów :)

top